امتحانات نهاییامتحانات نهایی

طبق اعلام آموزش و پرورش دانش‌آموزان رشته‌های ریاضی و تجربی در روزهای زوج و دانش‌آموزان رشته‌های علوم انسانی و معارف اسلامی در روزهای فرد برای امتحانات حاضر می‌شوند.

دانش‌آموزان برای حضور موفق در امتحانات باید به مواردی توجه کنند.

 

که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

1-یاد خداوند آرام‌بخش دل‌هاست، کمک گرفتن از او و تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم می‌تواند آرامش را به شما هدیه دهد‌.

2. پاسخ‌‌برگ‌ها شخصی‌سازی می‌شوند و دارای رمزینه (بارکد) مخصوص شما بوده و برای تصحیح الکترونیکی اسکن می‌شوند‌. از مخدوش کردن بارکد، علامت‌گذاری و نوشتن در سربرگ‌ها، تا کردن، مچاله کردن، پاره یا مرطوب کردن آن اکیدا خودداری کنید.

3. در آزمون سـعی کنید سـوالات را با دقت بخوانید و زیر قسـمت‌های مهم سـؤال خط بکشـید. مثلا آیا سـؤال، سـرعت را بر‌اسـاس کیلومتر بر سـاعت می‌خواهد یا متر بر ثانیه.

4. در حین آزمون اگر متوجه شدید قادر به پاسخ دادن به سؤالی نیستید، بهتر است به سراغ سوالات بعدی بروید تا زمان را از دست ندهید.

5. اگر سؤال، وقت‌گیر بود؛ در کنار آن (در برگه سؤالات) علامت ضربدر بزنید و ابتدا سؤال‌هایی را که برای‌تان آسان هستند، پاسخ دهید و بعد بر روی سؤال وقت‌گیر تمرکز کن

6. سعی کنید پاسخ‌نامه، تمیز و خوانا باشد تا به علت بدخطی و نامنظم بودن،تصحیح‌کننده،پاسخ شما راشتباه تشخیص ندهد.

7. در پاسخ به سوالات، از روش‌های موجود در کتاب درسی به‌طور کامل و دقیق استفاده کنید و از به‌کارگیری روش‌های تستی و کنکوری بپرهیزید.

8. در سوالات محاسباتی، دور جواب آخر را خط بکشید.

9. در پایان آزمون پاسخ‌های خود را بررسی کنید و برای ترک جلسه امتحان، عجله نکنید.

10. اگر در جلسه امتحان دچار آشفتگی و اضطراب شدید، از تکنیک‌های وقفه آزمون استفاده کنید و برای چند دقیقه آزمون را رها کنید و کارهای زیر را انجام دهید:

وضعیت نشستن خود را اصلاح کنید، چند ثانیه‌ای کف پاهای خود را کامالا ‌بر روی زمین قرار دهید و سعی کنید ستون فقرات خود را در وضعیت عمودی و صاف نگه دارید.

11. توجه داشته باشید که نگاه کردن به دیگر دانش‌آموزان و نحوه عملکرد آنان (همانند سریع‌تر یا کندتر نوشتن آنان) می‌تواند موجب اضطراب در حین امتحان شود. بنابراین تمام توجه خود را بر برگه امتحانی خود متمرکز کنید تا آرامش بیشتری داشته باشید.

12. حتما وقت را در نظر بگیرید و زمان آزمون را مدیریت کنید.

13. در امتحانات تشریحی قبل از پاسخ دادن به سوالات با دقت فکر کنید. به این منظور:

ابتدا نکات مهمی را که راجع به سوالات به ذهن‌تان می‌رسد، در چرک‌نویس یادداشت کنید.

این نکات را به ترتیب شماره‌گذاری کنید، سپس پاسخ‌ها را تنظیم و پاکنویس کنید.

14. در پاسخ دادن به سوالات از خودکار مشکی یا آبی (ترجیحا خودکار مشکی) استفاده کنید. شکل‌ها را با دقت رسم کنید تا تصحیح‌کننده پاسخ‌برگ شما ‌بتواند به سهولت آن‌ها را بخواند.

15. آوردن هرگونه برگه به‌عنوان چرک‌نویس یا یادداشت در جلسه‌ آزمون ممنوع است. حوزه امتحانی این موارد را در اختیار شما قرار خواهد داد.

16. با توجه به تصحیح اوراق آزمون نهایی بر‌اساس راهنمای تصحیح، سعی کنید تا مطالب را مطابق با کتاب درسی یاد بگیرید و از پاسخ‌دهی به سوالات بر‌اساس روش‌های تستی و کنکوری خودداری کنید.

17. برخی از دانش‌آموزان به دلیل نبودن دروس عمومی در کنکور سراسـری‌، مطالعه این دروس برای امتحان نهایی را به هفته‌های پایانی و منتهی به آزمون نهایی موکول می‌کنند که این روش به دلیل عدم فرصت کافی برا‌ی مطالعه مفهومی و شرکت در آزمون‌های تشریحی اشتباه است.

18. فاصله زمانی بین هر درس در برنامه آزمون نهایی بر‌اساس حجم و دشواری مطالب لحاظ خواهد شد، اما تعویق مطالعه و کسب آمادگی برای آزمون نهایی به شب امتحان یا روزهای پایانی توصیه نمی‌‌شود.

19. در آزمون نهایی صرفا  پاسخ نهایی مد نظر نیست و هر قسمت از پاسخ یک سؤال، دارای نمره خاصی است. بنابراین به سوالات پاسخ کامل دهید و از خلاصه نوشتن پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید
بیشتر بخوانید..

20. حضور و غیاب به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و در صورت تأخیر، برای دانش‌آموز غیبت ثبت خواهد شد.

21. بیشترین تعداد غایبین در آزمون نهایی معمولا مربوط به اولین آزمون است و علت آن تأخیر در رسیدن به حوزه به دلیل عدم اطلاع از آدرس دقیق آن است. لذا قبل از اولین آزمون حتما یک بار به محل حوزه برگزاری آزمون مراجعه کنید.

22. پس از اسـتقرار در صندلی، حتما شـماره کارت ورود به جلسـه، شـماره صندلی و شـماره درج شـده بر روی تمامی برگه‌های پاسـخ‌برگ را با یکدیگر مطابقت دهید.

23. پس از توزیع سوالات، تعداد صفحات و تعداد سوالات دریافتی و رشته – درس آزمون را کنترل تا برگه سؤالی را کم یا برگه سوالات رشته‌های دیگر را اشتباها دریافت نکرده باشید.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سنجش ناحیه یک استان البرز