مستر خدادوست هستم مشاور تحصیلی و کنکورمستر خدادوست هستم مشاور تحصیلی و کنکور

مقدمه

استراحت در برنامه ریزی درسی چگونه باشد؟ یک موضوع مهم که بین دانش آموزان بسیار رواج دارد همین موضوع استراحت است. استراحت باید به میزان کافی، نه کم و نه زیاد باشد تا مؤثر واقع شودٰ؛ رعایت کردن اصول استراحت در برنامه ریزی درسی از اهمیت زیادی برخوردار است و راندمان مطالعاتی را تحت تاثیر قرار می دهد برای اطلاع از روش های درست استراحت می بوانید این مقاله را در سایت مشاوره مستر خدادوست مطالعه کنید.

یکی از روش‌های بسیار مؤثر برای ایجاد انگیزه این است که فرد مدام به خودش عملکرد خوبش را یادآوری کند و از خودش بابت مطالعه خوبش تشکر کند به عبارت دیگر تحلیل عملکرد درسی به شما در تشخیص روز های خوب و بد بیشتر کمک خواهد کرد

علاوه بر این می‌تواند با مرور برنامه‌های پیش رو به خودش این بازخورد را بدهد که اگر برنامه به‌طور کامل و عالی اجرا شد به خودش پاداش می‌دهد به عنوان مثال: فیلم مورد علاقه‌اش را تماشا خواهد کرد. بیرون خواهد رفت و …. در واقع همواره نظام پاداش و جزا باعث عمل‌گرا شدن می‌شود.

فقط استراحت کنیم

در این حالت استراحت کردن یعنی ریکاوری و استراحت ذهن. پس در زمان استراحت، دیدن تلویزیون، بازی با گوشی های موبایل و غذا خوردن، استراحت تلقی نمی شود. زیرا این کارها هم از شما انرژی می گیرند و باعث می شوند خستگی شما کامل شود.

برای مطالعه مقاله علت بی حوصلگی می توانید کلیک کنید.

استراحت در همان محیط مطالعه باشد

یکی دیگر از مشکلات دانش ﺁموزان و داوطلبان، بازگشت سخت به درس خواندن، بعد از استراحت کردن است. مطمئنا برای شما هم پیش آمده که بعد از درس خواندن، زمان استراحت شده و شما برای استراحت به بیرون از محیط مطالعه می روید و بعد از این استراحت دوباره می خواهید به محیط مطالعه برگردید. اما این کار برای شما بسیار سخت است و برای بازگشت، انقدر دست دست می کنید تا ناگهان متوجه می شوید یک ساعت است که دارید استراحت می کنید. این نوع استراحت اصلا درست نیست و باید راه چاره ای بیندیشید.

 استراحت یک روزه امکان دارد؟

استراحت یک یا چند روزه امکان پذیر است اما به شرطی که یک پروسه ی مطالعه ی طولانی مدت داشته باشید و بشرط مطالعه مختصر.

دانش آموزان پشت کنکوری مطالعه کنید.

استراحت کردن یک زمان مشخص دارد

افرادی که خیلی زود خسته می شوند بعد از ۳۰ دقیقه مطالعه، ۵ دقیقه باید استراحت کنند.

الگوی ۶۰ به ۱۰: یعنی بعد از هر ۶۰ دقیقه استراحت می توانید ۱۰ دقیقه استراحت کنند.

الگوی۱۲۰ به ۱۵: بعد از هر ۲ ساعت مطالعه می توانید یک ربع یا ۱۵ دقیقه استراحت کنید.

بعد از ۳ الی ۴ ساعت مطالعه: بعد از این مدت می توانید، نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه استراحت کنید. حتی به جز این استراحت می توانید، وقتی را برای ناهار و نماز اختصاص دهید.

بعد از ۴ الی ۵ ساعت مطالعه: علاوه بر تایم استراحت قبلی و صرف ناهار، می توانید ۴۵ دقیقه تا یک ساعت را به کارهای دلخواه دیگر، مثل خوردن عصرانه یا حمام رفتن و یا دیدن فیلم اختصاص دهید. بعد از این مدت، اگر ۳ الی ۴ ساعت دیگر مطالعه کردید می توانید مدت ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت را به صرف شام اختصاص دهید.

با این الگوهایی که ذکر شد چیزی حدود ۱۰ ساعت مطالعه مفید خواهیم داشت که اگر در استراحت‌ها صرفه‌جویی کنیم می‌توانیم ساعت مطالعه‌مان را تا ۱۲ ساعت هم ارتقا دهیم.

 

2 thoughts on “استراحت در برنامه ریزی درسی چگونه باشد؟”
  1. Step into the whimsical world of [url=https://reactoonz.fun/]Reactoonz[/url], a thrilling and visually captivating slot game that has taken the online casino world by storm.

Comments are closed.